top of page
Élőlényt egy életre

Napjainkban már a háziállatokat egészen másképp és más okból tartjuk, mint annak idején őseink. Mára már családtagoknak számítanak a házőrző kutyusok, doromboló cicák, vagy éppen egy törpe nyuszi. Mindegyikőjükre nagyon lehet vágyni és nagyon lehet szeretni őket.
Van, ahol az egész család szeretne egy kis kedvencet, valahol a gyermek kéri szüleitől, van, aki magányos, és társra lelhet egy háziállatban. De vajon mindenkinek javasolt állatot tartani és mindenki tisztában van azzal, hogy milyen feladatot vállal, amikor otthonába fogadja az új családtagot!?

Sokan nem vesznek tudomást arról, hogy mik a kiválasztott kis kedvenc igényei. Ahhoz, hogy olyan élet minőséget biztosítsunk számára, amiben ő is kiegyensúlyozott és boldog lehet, választás előtt bizonyos szempontokat figyelembe kell vennünk. Egy háziállat figyelmet, energiát, időt, teret, odafigyelést, élelmet, orvosi ellátást igényel, aminek komoly anyagi vonzata van.
Ha gyermeknek szánjuk a játszótársat, legyünk tisztában azzal, hogy a felelősségteljes állattartásra nekünk kell megtanítanunk. Olvassunk utána, milyen igényei vannak, milyen természetű, mik a sajátosságai annak az élőlénynek, akit magunkhoz kívánunk venni. Erre már számos fórum, internet, könyvek stb. segítséget adnak! 
Ahogy az "új" családtagot befogadtuk életünkbe, feladataink száma is megnő, ezt be kell építeni napirendünkbe. Bármilyen háziállatot is választunk, a legjobb, ha körülményeinket figyelembe vesszük, felmérjük lehetőségeinket, élethelyzetünket és ennek tudatában döntünk. Nézzük meg, hogy van-e a családban valakinek allergiája!

Egy állatot nem szabad megunni és kitenni az utcára, egy életre vállalnunk kell őt. A mi feladatunk az ellátásuk, nevelésük, szeretgetésük. Mi tartozunk felelősséggel értük, ezt meg kell tanítanunk gyermekeinknek is. Az állat nem játék! Szenvedni, szeretni, érezni képes lény!

Az állattartásban kellemetlenségekkel is számolnunk kell, mint például a vedlés, szőr a kedvenc ruhán, bútoron, és majdnem az egész lakásban, tehát gyakrabban kell majd takarítani. Nem lehet addig aludni, amíg szeretnénk, lesz e olyan személy, aki ellátja, ha el kell utaznunk vagy ha hívnak a barátaink, stb, stb.

Azonban egy biztos, minden kis élet meghálálja, amit érte teszünk, rengeteg örömöt és boldogságot okoz a családnak és azok az emberek, akik magányosak igaz társra lelhetnek bennük. Ha tudatában vagyunk annak a felelősségnek, amit magunkra vállalunk, jó gazdik leszünk.

(Forrás: www.petslove.hu (Berta Barbara), www.rex.hu)

A fenti írásba behelyettesíthetünk bármilyen élőlényt, de most térjünk ki a cicákra is!
Fontos, hogy hol választjuk ki a cicát, mert nem mindegy, hogy milyen élményeket szerzett kölyökkorában!
ATörök Angóra várható élettartama15-20 év.
Minden gazdi azt szeretné, hogy kedvence sokáig éljen! Sokáig csak egy egészséges állat élhet velünk, és valljuk be, hogy a pénzért, amit kifizetünk érte, elvárjuk, hogy egészséges cicát kapjunk, és felnőtt korában is Török Angóra legyen! Ne csak hasonlítson rá! Elég keverék állatot találhatunk (sajnos) a menhelyeken!
Sokan törzskönyv nélkül szeretnének állatot vásárolni, mert azt gondolják, hogy azért árulják olcsóbban. A törzskönyv nem csak akkor kell, ha kiállításra járunk, vagy tenyészteni akarunk! Az a macska személyi igazolványa, mely garancia arra, hogy Ő egy fajtatiszta állat, láthatjuk a szülőket is, hogy nem beltenyészetből származnak, stb..
Egy ilyen törzskönyv kiállítása pár ezer forintba kerül, tehát ha valaki nem váltja ki, nem azért teszi, hogy olcsóbban adhassa a kölyköket! Valami miatt nem kaphat törzskönyvet! Vagy azért mert sorozatban elleti a nőstényt és nem pihenteti, vagy mert nagyon közeli rokonok a szülők stb.
Tehát egy felelős tenyésztő CSAK törzskönyvvel együtt adja át a cicát új tulajdonosának.

Másik nagyon fontos dolog a szerződés! Ebben a tenyésztő egészségügyi garanciát vállal a tenyészetéből kikerülő kiscicára! Természetesen a tenyésztő részéről is vannak kikötések, melyeket az új tulajdonosnak vállalnia kell, de ez érthető, hiszen a legjobb helyet szeretné megtalálni a kis apróságnak! A szerződésben szerepel az is, hogy kedvencnek vagy tenyésztésre vásároltuk-e meg a kiscicát. A tenyésztésre vásárolt cica ára magasabb, mint a kedvenceké. A kedvencnek vásárolt cicát ivartalanítanunk kell.

Ha egy megbízható, igényes tenyésztőtől választunk kedvencet magunknak, lehet, hogy először soknak tűnik a vételár, de mivel hosszú időre tervezünk, így idővel megtérül! Valószínű, hogy sok-sok állatorvosi költséget megspórolunk magunknak, nem beszélve a rengeteg bosszúságról és aggódásról!
Egy felelős tenyésztő tenyész minőségű cicákkal tenyészt, biztosítja az állatorvosi ellátásukat (elvégezteti a teszteket a betegségekre, oltások, féreghajtás, stb.), prémium táppal eteti a macskáit. Ezért kerül többe itt egy kiscica, mint egy olyan helyen, ahol ezt nem teszik meg.
Nyugodtan vegyük fel a kapcsolatot a tenyésztővel, győződjünk meg személyesen is, milyen körülmények között tartja az állatait, és így el fogjuk tudni dönteni, hogy honnan válasszuk ki az új jövevényt!

Sok vásárló választását befolyásolja, hogy milyen gyakran kell a macskát fésülni. A hosszabb szőrű állatot magától értetődően többször kell kezelésbe venni. Szőre hosszától függetlenül minden macska vedlik, de a rövidebb szőr jobban rátapad a kárpithuzatra és a ruhákra, míg a hosszabb szőrt könnyebb eltávolítani, feltakarítani. A Török Angóra a félhosszú szőrű macskák csoportjába tartozik, bundája nem igényel nagyobb gondozást. Heti 1-2 alkalommal elég megfésülni, figyelni a hónaljra és az úgynevezett "nadrágra" kell, ahol könnyen csomósodhat.

Kandúrt vagy nőstényt?

A nőstények korán, akár már 5-6 hónapos korban megkezdik az ivarzást. A bizonyos időközönként jelentkező párzási vágyat ivarzásnak vagy tüzelésnek nevezzük. A tüzelés 6-8 napig tart. Az ivarzó nősténynek nincs kellemetlen szaga, illatát csupán a kandúr érzi. A tüzelő nőstény vágyakozva nyávog, a hátán hempereg és különböző tárgyakhoz dörgölőzik. Kb. 3-4 hetes nyugalmi időszak után ismét elölről kezdődik a partner utáni vágyakozás. Egy lakásban tartott, a többi macskától elzárt nősténynél akár hónapokig tart ez a jelenség. Ez azért van így, mert a macskánál a peteérést a párzási aktus váltja ki, ha nem történt párzás, nincs tüszőrepedés sem, nem szűnnek az ivarzási tünetek. Javasolt a nőstény macskát ivartalanítani.

A felnőtt hím tartása sok kellemetlenséggel jár. Amint eléri az ivarérettséget, felveszi fröcskölő szokását (az ivarérett kandúr macska vizelete rendkívül bűzös és átható). A kandúrok ezzel jelölik a territóriumukat. Az ivarérettség után hosszabb-rövidebb idővel alakul ki ez a szokásuk, ezt megelőzni csak ivartalanítással lehet.

Az ivartalanítás ma már rutinbeavatkozás, altatásban végzik, így az állat nem érez fájdalmat. Nőstényeknél az ivartalanítás a petefészkek, hímeknél a herék eltávolításából áll.
Számtalan előnye van. Ivartalanított nőstényeknél jóval ritkábban fordul elő emlődaganat vagy gennyes méhelváltozás. A macskát sem testileg sem lelkileg nem viseli meg a műtét. Attól sem kell tartani, hogy ezáltal megfosztják valamitől. Semmivel sem érzi magát rosszabbul egy ivartalanított macska, mint egy nem ivartalanított.

Az ANGORAPHIL tenyészetből kikerülő cicák legkorábban 14 hetes korukban kerülhetnek új otthonukba, törzskönyvvel, chippel, szerződéssel (benne egészségügyi garanciával a genetikai betegségekre és ivartalanítási kötelezettséggel), kölyökcsomaggal, etetési és tartási útmutatóval, oltásokkal, féregtelenítve. 
KIZÁRÓLAG LAKÁSBA!!!
Nem azért, mert annyira kényesek lennének! A kinti cicák olyan halálos fertőző vírusos betegségeket hordoznak, elég, ha összedugják az orrukat (vérrel, nyállal stb. terjed) és máris elkapta a cica, oltás pedig nem létezik ellene. 
(Szeretném felhívni a figyelmet, hogy ez sem csak aTörök Angóra fajtára vonatkozik, hanem általánosan az ÖSSZES MACSKÁRA!!! Az állatkerti tigrisektől kezdve a házicicákig!!!)
És sajnos ismerjük a kinti cicák életét... 
Megmérgezi, lelövi, megkínozza a szomszéd, elüti az autó, széttépi a kutya, ellopják, és még lehetne sorolni...

Időpont egyeztetés után nagy szeretettel várjuk azokat a felelősségteljes gazdijelölteket, akik megadják a cicának azt a szeretetet és gondoskodást, amit megérdemelnek egész életükön át! Győződjenek meg személyesen is arról, hogy milyen a cicák természete, ismerkedjenek meg velük.


Mire az új gazdi hazaviszi a kölyköt, kész otthon kell, hogy várja.

A lakásnak MACSKABIZTOSNAK kell lenni!!!
Az ablakokat ráccsal kell ellátni, mert pillanatok alatt megtörténik a baj és kiesik a macska!
Sok-sok szobai dísznövényünk mérgező a cicára nézve, így ajándékozzuk inkább el még a macska érkezése előtt, vagy tegyük olyan magasra, ahol a cica nem tudja elérni. Igaz ez rizikós, mert a macskák nagyon ügyesek és leleményesek tudnak lenni.
A cserépből kikaparhatja a virágföldet.
Barikádot kell építeni oda, ahová nem szeretnénk, hogy bebújjon. 
Ahová fel tud ugrani onnan pakoljunk el minden törékeny dolgot, vagy amit nagyon féltünk. Könnyen leverheti, még ha nem szándékosan is.
A szobai díszmadarakat, kisemlősöket, halakat, kisebb teknősöket zsákmánynak tekinti a macska, és mivel a vadászösztön a génjeiben van, nem tudjuk erről leszoktatni.

 

Amíg izgatottan várjuk, hogy végre elhozhassuk a kiválasztott apróságot, beszerezhetjük neki az alábbi felszereléseket:

Etető és itatótál: Az etetőtál könnyen tisztítható legyen, bármilyen lapos tányér megfelel. Itatónak viszont olyat válasszunk, amit nem tud felborítani. És mivel a Török Angóra szeret pncsolni, így valami nagyobb tálat vásároljunk. Mindig legyen friss víz a cica előtt!

Macska wc: A macska wc lehet zárt vagy nyitott, ebbe helyezzük az almot. Próbáljuk a lehető legnagyobbat választani, hogy a cicánk kényelmesen el tudja végezni a dolgát benne. Az alom lehet csomósodó, nem csomósodó, szilika, illatosított. Be kell szereznünk még egy lapátot, mellyel a végterméket ki tudjuk emelni.

Karomkoptató és/vagy macskabútor: így megmenthetjük a bútorainkat a karmoktól, rengeteg féle közül választhatunk. Macskabútornál nálunk nem vált be az odú, soha nem bújt be. Viszont a legfelső emeleten nagyon szeret pihenni.

Kefe, fésű: Nem túlzottan rajonganak a fésülésért, így pici koruktól hozzá kell szoktatni őket. Olyan kefét válasszunk, ami nem sérti fel a bőrüket. 

Macskahordózó: Nagyon fontos felszerelés! Ebben el tudjuk majd hozni a kiscicát a tenyésztőtől, és biztosnágban tudjuk kedvencünket utazáskor, vagy ha az állatorvoshoz visszük. 


Játék: nagyon sok félét lehet kapni, vigyázzunk a lenyelhető apró részekkel vagy a nagyon pici méretű műegérrel! Kedvencünk halálát is okozhatja! Nálunk favorit a pálcás tollas bot (tollat is lenyelheti), a szivacs és pingponglabda, ásványvizes kupak és a színes kukac.

Táp: Nagyon fontos, hogy az elején azzal etessük a cicát, amivel a tenyésztő is táplálta, mert nagyon megviselheti a pociját a hirtelen váltás. Ha úgy döntünk, hogy tápot váltunk, akkor fokozatosan kell hozzászoktatni őt. Az állat korának megfelelő, prémium kategóriájú tápot vegyünk, mert abban benne vannak a szükséges vitaminok, ásványi anyagok is. 

Szőroldó paszta: a szőrlabdák megelőzése miatt fontos. Rengeteg időt tölt mosakodással, ilyenkor sok szőrt lenyel, ami gombóccá állhat össze a pocakjában. Adhatunk macskafüvet is.

bottom of page